אני ממליצה בחום לטוס קל ולארוז כמה שפחות, לנסיעתכם עם ה JR PASS ברחבי יפן.

ברוב הרכבות אין מספיק מקום למטען גדול, ולמרות שמצב הנגישות בתחנות הרכבת עלה באופן ניכר בשנים האחרונות, חלק מהפלטפורמות אינן מצוידות במדרגות נעות או מעליות ואז תצטרכו לעשות עיקוף כדי להגיע אליהן. שווה לנסוע עם מטען "קל", בכדי להימנע מצורך מלוקרים גדולים (לוקרים עם מטבעות), שהינם פחות זמינים מאשר לוקרים קטנים בתחנות רבות.

 

מטען בתחבורה ציבורית:

ברכבות: יש מעט מאוד מקום למזוודות גדולות ברכבות עירוניות ולמרחקים ארוכים, בעיקר במהלך שעות העומס. חריגים הינם הרכבות "פרימיום", היקרות יותר, משדות התעופה, כגון Narita Express ו-Haruka, שבו שטחי אחסון מיועדים למטען גדול/ מזוודות.

 

רכבות שינקנסן Shinkansen : ישנם מדפים תלוים בגובה 40 ס"מ ועומק 60 ס"מ, שלא יכולים להכיל פריטים גדולים. בדרך כלל יש מקום ל2-3 מזוודות גדולות מאחורי השורה האחרונה של המושבים בכל קרון, ברכבות למרחקים הארוכים. יתר על כן, בהרבה רכבות שינקנסן, המקום לרגליים גדול מספיק כדי לאכסן את המזוודות שלכם, אם כי זה לא תמיד הכי נוח..

על פי תקנות JR, כל נוסע יכול להעלות לרכבת עד שתי מזוודות, לא כוללים תיקים קטנים יותר. כל אחת מהמזוודות צריכה לשקול עד 30 ק"ג . סכימת שלושת מימדיה (אורך, רוחב ועומק) לא יכולים לעלות על 160 ס"מ. אחרת- בעת הזמנת המקומות ברכבת- יש "לרשום" את המטען ה"חורג" הזה.

בתמונה: מקומות האכסון בשינקנסן: מעל המושבים ומאחורי שורת המושבים האחרונה

 

אוטובוסים: ברוב האוטובוסים לשדה התעופה והבינעירוניים יש מקומות מטען למזוודות גדולות אבל יש הגבלה של 2 יחידות לאדם, בנוסף לתיקים קטנים, שתעלו עימכם לאוטובוס. באוטובוסים עירוניים אין מקומות ייעודיים למטען, וזה מסורבל לעלות עליהם עם פריטים גדולים, במיוחד בזמנים העמוסים ביום.

 

מטוסים: מדיניות המזוודות בטיסות פנים שונה בין חברות התעופה. רוב חברות התעופה מאפשרות לנוסעים שלהם להעלות למטוס כמות סבירה של מטען (לבטן המטוס ועל המטוס) בחינם אבל בחברות הלואו-קוסט החדשות חותר "קשוחים", עם מדיניוןת מטען נוקשה ותשלום נוסף עבור מזוודות בצ'ק אין.

 

מוניות: לרוב מקום לשאת מזוודות רבות ויכולות להיות דרך נוחה כדי למנוע הליכה/ נסיעה ברכבת/ באוטובוס לא נוחה למלונכם.

 

רכב שכור: מחוץ לערים הגדולות, מכוניות להשכרה הן דרך נוחה להשתחרר מהטרחה סביב נושא תיקים והחיפוש לאפשרויות אחסון. באופן, כללי, אינני ממליצה על השכרת רכב/ נהיגה ביפן. זה מסובך ויקר! רוב הכבישים הינם כבישי אגרה (יקר!), הנהיגה הינה בצד שמאל של הכביש (כמו באנגליה) ובערים הגדולות- בלתי אפשרי למצוא חניה וכשזו חניה בתשלום- יקר מאוד! 

 

שמירת חפצים (!)

ניתן למצוא דלפקי אחסון מזוודות בשדות התעופה, ובדרך כלל גובים בין 500 ל- 1000 יין לפריט, ליום, תלוי בגודל הפריט. בחלק מתחנות הרכבת הגדולות יש דלפקי אחסון מאויישים וגובים, לרוב, מחיר זהה. שלא כמו בשדות התעופה, שבו מטען ניתן לאחסון למשך מספר ימים, דלפקי האחסון בתחנות, לעתים קרובות, דורשים איסוף הכבודה באותו יום.

 

ארוניות מטבע (לוקרים) בתחנות רכבת: יש לוקרים בגדלים שונים ונמצאים  כמעט בכל תחנת רכבת ובכניסות לאטרקציות תיירותיות, אם כי הלוקרים הגדולים- לא תמיד זמינים.

להלן שלושת הסוגים הנפוצים ביותר (גדלים: עומק x רוחב x גובה).

Small - קטן

approx. 35cm x 43cm x 57cm

(13in x 16in x 22in)

הגודל הנפוץ ביותר, שנמצא כמעט בכל תחנה

Medium בינוני

approx. 57cm x 43cm x 57cm

(22in x 16in x 22in)

נמצא במס' מועט של תחנות.

Large גדול

approx. 117cm x 43cm x 57cm

(44in x 16in x 22in)

נמצא במספר קטן של תחנות, בעיקר מרכזיות.       

עלות הלוקרים מחושבת לפי ימים קלנדריים (חצות עד חצות), והיא, לרוב,  400¥ ללוקרים קטנים, ¥600 ללוקרים בינוניים ו -¥800  ללוקרים גדולים, ליום. במילים אחרות, אם תאכסנו בארונית קטנה במהלך לילה, תצטרכו לשלם 300 ¥ נוספים כשתאספו את מטענכם ביום שלמחרת. לוקרים מרוקנים על ידי צוות התחנה לאחר שלושה ימים.

 
בתמונה: אגף לוקרים בתחנת Shinjuku שינג'וקו

 

כיצד להשתמש בלוקרים של תחנת רכבת?

1. מצאו לוקר ריק.

2. הכניסו מטענכם

3. הכניסו מטבעות (מטבעות של 100¥ בלבד)

4. סגרו את הדלת וסובבו את המפתח ו:

5. קחו את המפתח איתכם.

 

תמיד דאגו שיהיו עליכם כמה מטבעות של 100¥ , בעיקר אם תשתמשו בלוקרים בתדירות גבוהה. בשנים האחרונות, חלה עלייה בלוקרים שניתן לשלם עבורם בעזרת כרטיסים דוגמת Suica ו Pasmo. (כרטיסי רכבת "פרי-פייד" / ארנקים אלקטרוניים)

 

 

 

משלוח מטען

משלוח מזוודה עד מפתן דלתכם- מכל מקום!

שירותי משלוח מדלת לדלת (Takuhaibin) יכולים להיות אלטרנטיבה נוחה לנשיאת המטען ממקום למקום:

משלוחים ניתן לעשות בפריסה ארצית מ / אל נמלי תעופה, חנויות נוחות (כמו SevenEleven, Family Mart, AM-PM וכו'), בתי מלון, מרכזי שירות ובתים פרטיים.

משלוח ליום המחרת הוא המקרה הרגיל, אבל על למרחקים גדולים מאוד ובאזורים מרוחקים מאוד, משלוחים יכולים לקחת עד שלושה ימים. ניתן לציין את מסגרת התאריך והשעה שברצונכם שמטענכם יהיה מועבר.

התחשיב: בראש ובראשונה: לפי גודל מה שנשלח: מודדים אורך+ רוחב+ עובי. ויש טבלה של מחיר- בהתאם להיכן שולחים.

למשל: שילוח מזוודה ענקית בתוך טוקיו: כ 2,400 יין. שילוח אותה המזוודה לקיוטו: תוספת קטנה של עוד כ 200. יין. כלומר מה שהכי חשוב במחיר: הוא גודל הפריט שנשלח.


השירות הזה ישדרג את טיולכם פלאים!

 

משלוח כבודה מוצע ברבים מאתרי התיירות הפופולאריים, כגון:

  • האקונה: בין 700 ל- 1500 יין ליחידה. משלוח באותו היום של מטען אפשרי בין תחנת האקונה-יומוטו ובתי המלון ברחבי האקונה.
  • קיוטו: עבור כ 1000 יין ליחידה, מקבלים משלוח באותו היום מדלפק המטען של תחנת קיוטו ובתי המלון ברחבי קיוטו, כמו גם בין המלונות בקיוטו.

מחשבון מחירים- כאן:

http://www.kuronekoyamato.co.jp/en/send/ta_q_bin/


אם כי חשבו שזה בערך יוצא כ 2,000 יין למזוודה וכ 1,200 יין לטרולי.

מילוי שם + כתובת המשלוח: שם מלא, באנגלית, של מי שעל שמו ההזמנה במלון, כמובן. והכתובת: כתובת המלון אליו אתם שולחים את התיק. (רלוונטי לגבי זוגות/ קבוצות/ חברים בהן הזמנות שונות נעשו בכרטיסים שונים / על שמות שונים!). נא לוודא על שם מי הזמנת המלון שלכם.