אני נשאלת לעיתים קרובות: "האם שווה לנו לבקר בעיר אוסקה"?

אחרי הכל, זוהי עיר תוססת, השלישית בגודלה ביפן, עם אוכל מעולה, מספר אתרים אייקוניים, שופינג מעולה, אטרקציות ולא מעט מטיילים נוחתים או ממריאים מנמל התעופה הבינלאומי "קנסאי" שבעיר.

בכל זאת, תשובתי היא: "תלוי".

הסרטן הענק שזז, בחזית מסעדת  Kani Doraku Crab בDōtonbori

אציין שיש לי מקום חם בלב לעיר זו: כשהגעתי ליפן לראשונה, נחתתי בנמל התעופה "קנסאי" המרהיב (הוא בנוי על אי מלאכותי, שנבנה בטכנולוגיית שיקוע זבל! חוויה בפני עצמה) והתארחתי ב Home Stay אצל משפחה יפנית של בחור, שלמד איתי בטכניון, בפרבר האוסקאי "הירקאטה"( Hirakata).

באוסקה גיליתי את מטעמי המטבח הקנסאי (לדעתי, הטעים ביותר ביפן!), לנתי לראשונה על פוטון, ישבתי על טטאמי, למרגלות שולחן נמוך, אכלתי את הסושי (האמיתי) הראשון שלי וגם אורז עם נאטו Nattō לארוחת הבוקר, שיחקתי פאצ'ינקו, רקדתי במכונת ריקוד בארקייד משחקים, מדדתי נעלי פלטפורמות (שהיו, אז, מאוד אופנתיות. אח"כ יצאו מהאופנה כי בנות רבות שברו רגליים ועשו תאונות דרכים בגינן), שרתי קריוקי, הלכתי לאיזקאיות מפוקפקות בדאון-טאון ואפילו עשיתי סמול-טוק עם יאקוזיונרים קצוצי זרת ובקיצור: קיבלתי את הלם התרבות הראשוני של "עיר גדולה".

העניין הוא שההלם האמיתי הגיע, כשהשינקנסן עצרה בתחנת "Tokyo". ומה לעשות? אוסקה מתגמדת לעומת טוקיו, כך שאת חוויית "העיר הגדולה"- תעברו כבר שם. 

הפעם הראשונה כ"יפנית"

כך שתשובתי המהירה היא שאם טיולכם קצר (פחות מ 17 ימים), כדאי לפסוח על אוסקה אבל קראו בהמשך מתי דווקא כדאי, אפילו בטיול קצר.

 

קצת אינפורמציה על אוסקה:

אוסאקה היא העיר השלישית בגודלה ביפן ובירת מחוז אוסקה. העיר מונה כ-2.6 מיליון תושבים וממוקמת בחבל ארץ קאנסאי שבאי הונשו, על גדת נהר היודו באזור מפרץ אוסקה. אוסקה היא הבירה הכלכלית ההיסטורית של יפן ומרכז פיננסי חשוב עד היום.

על פי רישומים היסטוריים, היפנים תושבי יָאמוֹטוֹ הגיעו לאזור לראשונה בשנת 663. הם נתקלו בהתנגדות מצד התושבים המקומיים ונלחמו בהם במשך 5 שנים שבסיומן הכתירו את הקיסר שלהם. נאניווה Naniwa נוסדה בשנת 683 על ידי הקיסר תֶמוּ. הנסיך שוטוקו בנה בה את מקדש שיטנוג'י ("מקדש לאלים של ארבע רוחות השמים"). כיום, אגב קיימת שכונת NANIWA במרכז אוסקה.

במאות השביעית והשמינית נאניווה שימשה כמקום הנופש של קיסרי יפן וכעיר נמל מרכזית. עם המעבר של בית המשפט הקיסרי למחוזות אחרים, חדלה נאניווה לשמש כעיר הבירה בשנת 745 אך המשיכה לשמש כנמל חשוב, עד לשקיעתה במאה ה-15.

 
הארוחה הראשונה שלי ביפן:  אוקונומיאקי וטאקויאקי בהירקאטה

בשנת 1496 מייסדי השין-בודהיזם החליטו להקים את מקדשם המרכזי על חורבות ארמון נאניווה. הדבר הביא להתנגדות מצד המצביא אודה נובונאגה, שבשנת 1570 החל במצור על המקדש. מצור זה נמשך 10 שנים ובסופו נכנעו הנזירים, המקדש נחרב ובמקומו הוקם 'מבצר אוסקה' עבור השליט הפיאודלי טויוטומי הידיושי. בשנת 1615 האשים אייאסו טוקוגאווה את הידיורי בקשירת קשר נגדו ושלח צבא של 200,000 חיילים לכבוש את מבצר אוסקה, שמספר מגיניו הגיע ל-100,000. אחרי מצור של חודש ימים נפל המבצר והועלה באש.

 

במשך זמן רב אוסקה הייתה מרכז מסחרי חשוב ביפן כשאחוז גדול מהאוכלוסייה השתייך למעמד הסוחרים. במהלך תקופת אדו, אוסקה הפכה לאחת מארבע הערים הגדולות ביפן והשיבה לעצמה את מעמדה כעיר נמל חשובה וגדולה.

מבחינה תרבותית, ניתן לעמוד על ההבדלים בין טוקיואיסטים לאוסקאים בנקל: אנשי אוסקה נחשבים פחות בישנים/קרים/ מנומסים ויותר פתוחים/ חברותיים/ "קלילים"  לעומת תושבי טוקיו.  אוסקאי, למשל, ייהפוך סיטואציה לא נעימה ל"בדיחה" בעוד שהטוקיואי- ייקח את הדברים ברצינות תהומית.

גם בלי לדעת יפנית, תוכלו לעמוד בקלות על ההבדלים בטונציה ובטון הדיבור בשפה. השפה ה"טוקיואית" נשמעת לאוזן מנומסת יותר ושקטה ואילו ה"קנסאית"- סנלגיסטית וקולנית יותר.

תושבי אוסקה מדברים בניב המכונה "אוסקה-בֶּן", שהוא מעיין יפנית "גסה" יותר אם כי ישנן כמה מילים שונות ואף הטיה מעט שונה של פעלים.

טוקיואים, למשל, משלבים את ההברה "NE", בסוף משפט. מעיין "הלא כן?" (Isn't it?). ואילו באוסקה-בֶּן אומרים "NA".

בניין תיאטרון הקאבוקי, אוסקה

או הגרסא הטוקיואית ל"באמת?" (Really?) היא "Honto"  ואילו ב אוסקה-בֶּן היא "Homma".

גם שמות גנאי/ קללות (שכמעט אין בשפה היפנית): נשמעות ב"טוקיואית" ממש מנומסות. מילת הגנאי הנפוצה ביותר בשפה היפנית היא "Baka"= "טיפש". בעוד שבניב קנסאי יגידו "Aho" או "Dabo"= "טמבל"/ "אהבל"/ "סתום".

 

 

מתי ממליצה להגיע לאוסקה?

1. אם הנכם נוחתים בנמל התעופה"קנסאי" (של אוסקה), בעיקר בשעה ממש מאוחרת או לחילופין, אם יש לכם טיסה מנמל התעופה "קנסאי", בשעה ממש מוקדמת.

2. אם יש לכם טיול ארוך

3. אם יש ארוע מיוחד באוסקה, למשל פסטיבל, טורניר סומו או הופעה של אומן מחו"ל, שאהוב עליכם. (באוסקה נמצא Kyocera Dome, שם מופיעים כל האומנים ה"נחשבים", שבאים לסיבוב הופעות. לרוב, עושים הופעה אחת או שתיים בטוקיו ואחת באוסקה).

4. אם הנכם מעוניינים לראות מופע בתיאטרון קאבוקי. 

5. אם הנכם רוצים להשתתף בתחרות ספורט ביפן, כגון מרתון, ובדיוק מתקיימת תחרות שכזו בזמן שהותכם. (למרתון טוקיו ממש קשה להשיג מקום).

אוסקה- דוטונבורי

6. אם אתם עם ילדים, שרוצים לבקר באקווריום של אוסקה או בפארק השעשועים יוניברסל.

7. אם הנכם משלבים ביקור בהר קויה במסלולכם, (מידע מפורט על יעד זהה- בקרוב!) שהרי הנסיעה אל הר קויה הינה בקו של חברת NANKAI היוצא מתחנת  NAMBA נאמבה או SHIN IMAMIYA (הקרובה לרובע שינסקאי Shinsekai).

 

היכן לטייל?

1. רובע נאמבה:

בראש ובראשונה, ממליצה ללכת לאזור "נמבה"- NAMBA, שזה מעיין השיבויה של אוסקה, עם מגוון מקומות מעניינים.

יש עוד אטרקציות באוסקה ובכלל, יש לי מקום בלב לאוסקה כי התחלתי שם את מסעי ביפן אבל...

מאחר ותהיו בטוקיו- אפשר לוותר על רובן. (אם כבר חוויה אורבנית- אין כמו טוקיו!).

סאורי-צ'אן, חברתי האוסקאית,לקחה אותנו למסעדת האוקונומיאקי החביבה עליה 

(כאמור, יש שם גם "יוניברסל סטודיו" ואקווריום ענק, אבל לא הייתי מבזבזת את זמנכם ביפן על זה!).

היכן ללון? 

במרכז האקשן: איזור נמבה! מלונות במגוון מחירים- כאן

אגב, מתחנת נאמבה יש קו רכבת של חברת NANKAI ישיר לשדה התעופה KANSAI כך שאפשרי "לקנח" בערביכם האחרון באוסקה, אם בא לכם משהו תוסס יותר מקיוטו.

על כל מה שניתן לעשות ברובע נאמבה- כאן.

 

2. האקווריום של אוסקה:

האקווריום המפורסם (海遊館, Kaiyūkan) נמצא על תחנת "Osakako", על קו התחתית Chuo. (גם בטוקיו קו בשם זה! הפירוש המילה "צ'ואו": "מרכזי").

שעות פעילות האקווריום:

מ- 10:00 בבוקר עד 20:00 בערב.

מחיר כניסה: 2,300 יין.

 

3"טירת אוסקה"- Osaka-Jo

טירת אוסאקה הינה אחת הטירות המפורסמות ביפן (משנת 1583).

הגעה:

Takoyaki- פלאפל בפיתה- הגרסא היפנית

בקווי התחתית: Tanimachi Subway line  או Chuo Subway line, לרדת בתחנת Tanimachi 4-chome 

בקו JR: בקו המעגלי של JR, תחנת Osakajokoen.

 

4. רובע שינסקאי- Shinsekai. 新世界 (משמע: "העולם החדש")

רובע שינסקאי היה פופולארי לפני מלחה"ע ה-2 , הוזנח לאחר מכן וזוכה לתחיה מחדש. סוג של דאונטאון.  5 דקות נסיעה מנמבה ברכבת או כ 20 דקות הליכה. שם תוכלו לבקר ב "מגדל אוסקה"- Tsutenkaku Tower, להנות ממתחם אונסנים ענק ואוכל רחוב מצויין.

עוד על רובע שינסקאי- כאן.

ומה לאכול??!

אוקונומיאקי (בסגנון אוסקה, שונה מזה של הירושימה) וטאקוייאקי (כדורי תמנונים). מנות הדגל של אוסקה!

 

לנוחיותכם- מפת הרכבות של אוסקה, אם כי קחו ממלונכם/ תחנת הרכבת מפה איכותית יותר.