ניקו היא עיר הנמצאת בהרים של נפת טוצ'יגי, במחוז קאנטו ביפן. העיר שוכנת כ- 140 קילומטרים צפונית לטוקיו והיא יעד תיירות פופולארי, כיוון שבה שוכן המאוזוליאום של השוגון טוקוגאווה איאיאסו ושל נכדו איאמיטסו, כמו גם מקדש פוטאראסאן , המתוארך לשנת 767. גם באזור זה יש מעיינות חמים רבים. ההרים שממערב לעיר הם חלק מ"הפארק הלאומי ניק" ויש בהם חלק ממפלי המים והנופים המרהיבים ביותר ביפן. בשנת 1999 העניק אונסק"ו מעמד של אתר מורשת עולמית למקדשי העיר.

השער למקדש טושוגו- Yomeimon- אוצר לאומי

 

אתרים חשובים באזור ניקו הם אגם צ'וזנג'י, מפל המים קגון והגן הבוטני ניקו. ההרים ומפלי המים הרבים הנמצאים ליד העיר הפכו אותה למקור אספקה חשוב של אנרגיה הידרואלקטרית. באזור יש מכרות נחושת, אלומיניום ואתר יצור בטון. באזור מסלולי הליכה רבים והאזור כולו שופע בקופים. היזהרו מלהחזיק אוכל/ חטיפים בקרבת הקופים. הם אוהבים לחטוף אוכל מבני האדם!

מזג האוויר בניקו דומה – קר/ קריר ומאוד לזה שבאי הצפוני, הוקאידו, בעיקר בגלל הגובה שבו שוכנת העיר. הטמפרטורה השנתית הממוצעת בניקו היא בערך 7°C כאשר בחודשים החמים ביותר בשנה הטמפרטורה מגיעה רק עד 22°C ואילו בחודשים הקרים ביותר הטמפרטורה יורדת עד למינוס שמונה מעלות צלזיוס.

מה לראות?

כנסו ל Nikko National Park. אינכם חייבים לבקר בכל המקדשים אבל להלן המפורסמים שמבינכם:

1. מקדש טושוגו Toshogu Shrine

ניקו Nikko

המאוזוליאום של טוקוגאווה אייאסו, מייסד ממשל השוגונים טוקוגאווה, ששלט ביפן במשך 250 שנים עד שנת 1868. המקדש המרהיב ומעוטר ממספר בנייני שינטו ובודהיסטים, בלב יער יפה. בתחילה היה זה מאוזוליאום פשוט יחסית, אך מאוחר יותר Toshogu הורחב לתוך המתחם המרהיב , הקיים היום, על ידי נכדו של אייאסו, Iemitsu במחצית הראשונה של המאה ה -17. אינספור גילופי עץ וכמויות גדולות של זהב שמשו לקישוט הבניינים באופן שלא נראה במקומות אחרים ביפן, שבה ה"פשטות" שלטה באופן מסורתי באדריכלות המקדשים.

אלא אם כן הנכם מתכוונים לבקר רק ב Toshogu, מומלץ לרכוש כרטיס משולב, הכולל גם כניסה ל Rinnoji, Taiyuinbyo ומקדש Futarasan. עם זאת, בעלי כרטיס משולב צריכים לשלם תשלום נוסף לצפייה בגילוף "החתול הישן" neko nemuri . שעות פתיחה: מידי יום 8:00-17:00 (עד 16:00 מנובמבר עד מרץ)

2. פסל שלושת הקופים החכמים:

פסל שלושת הקופים החכמים

שלושת הקופים החכמים, המפורסם במקדש, הוא סמל עממי, שמקורו במזרח הרחוק, שהופיע ככל הנראה לראשונה בסין, ובו מתוארים שלושה קופים: האחד מכסה בידיו את פיו, השני מכסה את עיניו, והשלישי מכסה את אוזניו. אלה מסמלים פתגם מזרחי עתיק: אל תדבר רוע, אל תראה רוע, אל תשמע רוע. הפתגם, המטיף להימנעות מהרוע, נובע מן האמונה כי העיסוק ברוע יוצר רוע. השמות היפניים של הקופים הם (בהתאמה): מיזארו, קיקאזרו, איוואזרו.

על פי הפרשנות הנפוצה בימינו ובשונה מן המשמעות המקורית, הסמל מתאר מצב בו אדם מסוים היודע כי נעשה עוול בסביבתו, בוחר להעלים עין מן המתרחש. לעתים מתואר הסמל על ידי המשפט "לא ראיתי, לא שמעתי, לא אמרתי".

לפי המסורת הסינית, קונפוציוס הוא שטבע את הסמל: כשסיפר לתלמידיו שהוא עומד להסתלק מן העולם, ביקשו ממנו אלו דבר מה שידריך אותם בחיים. החכם הסיני נענה להם וצייר על פני החול את שלושת הקופים החכמים.

 

3. מוזולאום Taiyuinbyo

פסל החתול הישן

 

מאוזוליאום של השוגון טוקוגאווה השלישי, איאמיצו, נכדו של אייאסו. Taiyuinbyo דומה ל- Toshogu במבנה ובסגנון, עם עיטורים מפוארים, אך בכוונה נבנה כיותר "צנוע" מ Toshogu. בדומה לקודמו, משלב גם הוא אלמנטי שינטו ובודהיסטים רבים. שעות פתיחה: מידי יום 8:00-17:00 (עד 16:00 מנובמבר עד מרץ).

 

4. מקדש רינוג'י

המקדש החשוב ביותר של Nikko. הוקם על ידי Shodo Shonin, הנזיר הבודהיסטי שהביא את הבודהיזם לNikko במאה ה -8. בבניין הראשי של המקדש נמצאים ה  Sanbutsudo, 3 פסלי עץ ענקיים, מצופים זהב של Amida,Senju-Kannon ("קאנון עם אלף זרועות") ו Bato-Kannon ("קאנון עם ראש סוס"). שעות פתיחה: מידי יום 8:00-17:00 (עד 16:00 מנובמבר עד מרץ).

 

מנגד ה- Sanbutsudo נמצא בית האוצר של המקדש, עם מוצגים בודהיסטיים ומוצגים הקשורים לטוקוגאווה. הגן היפני הקטן,  Shoyoen, ממוקם בסמוך לבית האוצר. לבית האוצר ולגן דמי כניסה נפרדים. לא  חובה! ראיתם כבר דברים דומים בטיולכם!

עלות:

רכשו כרטיס משולב (¥ 1000 לאדם) בתחנה הראשונה שלכם. הכרטיס כולל כניסה למאוזוליאום של טוקוגאווה אייאסו, Rinnoji, Taiyuinbyo ומקדש Futarasan. אל תבזבזו את הכסף על אתרים נוספים/  כרטיסים משולבים אחרים.

 

הגעה:

כל מקדשי ניקו המפורסמים מקובצים יחד באזור אחד, כ 2.5 ק"מ מתחנות Tobu ו JR של ניקו. (שתי התחנות הינן זו ליד זו) . ניתן לקחת אוטובוס (10 דקות נסיעה, ¥1300 לאדם לכיוון) או ברגל- כ- 30 דקת הליכה לאורך הרחוב הראשי של ניקו.

המפל בניקו

 

ניתן להגיע לניקו הן ברכבת אקספרס "רגילה" (Limited express) והן בשינקנסן. הרכבות ה"רגילות" יוצאות מטוקיו מתחנות Shinjuku  ו Ikebukuro . עלות: 2000 ¥ לכיוון אחד.

ניתן לטייל בניקו עצמאית, בעיקר אם חפצים רק באיזור המקדשים ואפשר להצטרף לטיול מאורגן.

באופן כללי, בעיקר לטיולים קצרים, ניקו יהיה ייעד "גיחה" של טיול יום מטוקיו לניקו- וחזרה לטוקיו בערב. 

בטיולים ארוכים יותר/ תרמילאים, אפשר להמשיך לייעדים אחרים.